Brak obrazka
PROJEKTY W REALIZACJI
z tego miejsca mogą Państwo zapoznać się z projektami, które aktualnie realizujemy Brak obrazka


Brak obrazu
w naszej ofercie
kamera z serii PixelPRO
GANZ ZN-C2M
2.0 megapixela FullHD

Brak obrazka


Włocławska Akademia Aikido Brak obrazka


Wybór kamer - sieciowe systemy monitoringu wizyjnego (CCTV IP)

Wybór kamer
W celu uzyskania optymalnej efektywności pracy systemu telewizji przemysłowej, należy pamiętać o pewnych podstawowych zasadach dotyczących kamer CCTV. W niniejszym artykule zostały omówione najważniejsze zasady oraz prawa dotyczące wyboru kamer przemysłowych. Skupiliśmy uwagę głównie na odpowiednim doborze podzespołów kamery CCTV oraz na parametrach technicznych jakie w szczególności należy uwzględnić wybierając kamery przemysłowe IP.

Typy kamer IP
Jeżeli system monitoringu wizyjnego jest nową aplikacją nie posiadającą standardowych kamer analogowych, w zdecydowanej większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest instalacja sieciowych kamer przemysłowych. Obecnie na rynku CCTV dostępnych jest wiele kamer IP, spełniających różne oczekiwania użytkowników. Za sprawą bardzo dużej różnorodności oferty każdy użytkownik może dobrać kamery IP spełniające jego nawet największe wymagania, co do trybu pracy czy też jakości generowanych obrazów. Kamery IP podobnie jak i kamery analogowe występują w różnych wersjach, różniących się parametrami obrazu, rozmiarami oraz zastosowaniem i charakterystyką pracy.

Stałe kamery IP ze zintegrowanymi obiektywami reprezentują standardowe typu kamer przemysłowych. W niektórych systemach telewizji przemysłowej, konieczny jest montaż kamer w widocznych miejscach. To właśnie w takich systemach doskonale sprawdzają się stałe kamery IP. Stale kamery sieciowe są najlepszym rozwiązaniem, głównie ze względu na to, iż osoba obserwowana widzi dobrze kamerę oraz kierunek prowadzonej obserwacji. Pozwala to na skuteczne odstraszenie intruzów oraz przestępców. Dodatkowym walorem większości stałych kamer IP jest możliwość zastosowania specjalnych obudów, pozwalających na pracę w środowisku wewnętrznym lub zewnętrznym.

Szybkoobrotowe kamery IP (Speed Doom) to odmiana kamer kopułkowych. Sieciowe kamery szybkoobrotowe umożliwiają obracanie kamery w poziomie o pełen zakres 360 stopni (jest to najistotniejsza różnica w porównaniu z kamerami PTZ). Ponadto, kamery Speed doom są także bardzo wytrzymałe mechanicznie, co pozwala na prowadzenie obserwacji w trybie ciągłym oraz w trybie zaprogramowanej przez użytkownika trasy strażnika. Nowoczesne szybkoobrotowe kamery IP mogą być zaprogramowane nawet na kilkadziesiąt tras ruchu. Zazwyczaj posiadają zoom optyczny w zakresie od 18x do 36x. W warunkach zewnętrznych nie zalecane stosowanie kamer szybkoobrotowych z zoomem optycznym powyżej 20x.

Dobór obiektywu
Obecnie na rynku CCTV obowiązują dwa podstawowe montowania obiektywów, mianowicie C i CS. Oba te typy mocowań obiektywów posiadają gwint jedno calowy i wyglądają identycznie. Jaka jest zatem różnica pomiędzy mocowaniem C i CS? Jedyną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami mocowań jest odległość pomiędzy przetwornikiem a zamontowanym obiektywem. W przypadku obiektywów CS odległość ta wynosi 12,5mm, natomiast w przypadku mocowania C odległość jest większa i wynosi 17,5mm. Istnieje możliwość przekształcenia obiektywu C w obiektyw CCTV typu CS. W celu przekształcenia jednego typu w drugi należy zastosować 5mm element dystansujący, tak zwany adapter pierścieniowy C/CS. Pierwszym standardem obowiązującym w obiektywach CCTV był typ C. Dopiero później pojawiło się mocowanie CS. Obiektywy typu CS są nie tylko tańsze w produkcji ale także umożliwiają zmniejszenie wymiarów przetwornika obrazu. Obecnie praktycznie wszystkie kamery CCTV posiadają mocowanie typu CS.

Rozmiary przetworników obrazu
Przetworniki obrazu dostępne są w kilku wersjach, różniących się między sobą głównie wielkością matrycy. Obecnie na rynku CCTV dostępne są przetworniki o rozmiarach rzędu 2/3", 1/2", 1/3" oraz 1/4". Wszystkie obiektywy produkowane są na potrzeby tych przetworników. Bardzo ważną czynnością jest odpowiednie dopasowanie obiektywu do przetwornika kamery. Obiektywy przystosowane do współpracy z obiektywami 1/2" mogą także współpracować z przetwornikami o matrycach 1/2", 1/3" oraz 1/4". Jednakże nie nadają się do zastosowania z przetwornikami 2/3". Obiektyw przystosowany jest do współpracy z mniejszym przetwornikiem, niż ten zamontowany w kamerze może pojawić się pewien efekt uboczny, którym jest wstąpienie czarnych narożników. W przeciwnej sytuacji efektem ubocznym jest utracenie części informacji.

Wymagania dotyczące ogniskowej obiektywu
Czym jest ogniskowa obiektywu CCTV? Ogniskowa to pewna wartość, określająca pole widzenia kamery na daną odległość. Im większa ogniskowa obiektywu tym pole widzenia jest mniejsze. Mała wartość ogniskowej wiąże się z dużym polem widzenia, czyli dużym kątem obserwacji. Do regulacji długości ogniskowej (ustawienia odpowiedniego kąta widzenia) najczęściej stosuje się specjalne kalkulatory.

Przysłona obiektywu
Praktycznie wszystkie współczesne kamery IP posiadają specjalne mechanizmy (przysłona, ustawienia czasu ekspozycji) pozwalające na regulację ilości światła padającego na element światłoczuły przetwornika obrazu. W kamerach tradycyjnych czas ekspozycji jest stały. Podstawowym i zarazem najważniejszym zadaniem przysłony obiektywu jest regulacja światła wpadającego przez obiektyw. Wyróżnia się dwa główne typu przysłon: przysłona ustawiana ręcznie, przysłona automatyczna (Auto Iris). Obiektywy z ręczną przysłoną regulowane są zazwyczaj podczas instalacji kamery i przeznaczone są do pracy przy stałym oświetleniu, ponieważ regulacja odbywa się zgodnie z danym źródłem światła. Tego typu obiektywy nie reagują na zmiany oświetlenia. Obiektywy z automatyczną przysłoną idealnie nadają się do montażu w kamerach pracujących w zmiennych warunkach oświetleniowych (np. zewnętrzne środowisko pracy). Automatyczna przysłona samodzielnie dopasowuje obiektyw do panujących warunków oświetleniowych. Wraz ze zmianą poziomu oświetlenia zmienia się wartość przysłony. Mała średnica przysłony zmniejsza ilość światła przechodzącego przez obiektyw, a co za tym idzie zwiększa głębie ostrości. W przypadku dużej średnicy ilość światła jest większa, co skutkuje zmniejszeniem głębi ostrości. W celu prawidłowego ustawienia głębi ostrości należy całkowicie otworzyć przysłonę obiektywu. Wartość przysłony obiektywu określana jest parametrem F (jasność), czyli ilorazem ogniskowej i rzeczywistej średnicy obiektywu. Im większa wartość parametru F tym mniejsza ilość światła dociera do matrycy przetwornika obrazu.